top of page
wytłoki owocowe

U nas nie marnuje się nic!

Produkty uboczne czyli wytłoki po owocach i warzywach zagospodarowaliśmy sprawnie. Pomogli lokalni rolnicy z którymi nawiązaliśmy owocna współpracę dla każdej ze stron. Zasada jest prosta. My od nich kupujemy surowce na soki, Oni przyjmują od nas produkty uboczne tłoczenia. Następnie wytłoki wzbogacają menu zwierząt gospodarskich a pozostałości niejadalne gospodarowane są na kompost. Cała ta wymiana odbywa się w opakowaniach zbiorczych wielokrotnego użytku, bez foli, worków i niepotrzebnych śmieci i to się nazywa gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym.

Tłocznia Chocznia Zero Waste

Od początku działalności Tłocznia Chocznia, problem śmieci był dla nas wielkim wyzwaniem. Jak każda firma generowaliśmy pokaźne ilości odpadów wszelakiego rodzaju. Proces ich utylizacji zabierał nam czas i generował dodatkowe koszty. Byliśmy zażenowani patrząc jak marnowane są zasoby ziemi i to w czasach kiedy nikt się specjalnie nie zastanawiał nad  zagadnieniem plastikowej słomki.

Postanowiliśmy działać!  Intensywnie szukaliśmy skutecznych rozwiązań skutkujących przynajmniej częściową redukcją generowanych odpadów, przy okazji zmniejszając pozostawiony ślad węglowy do bezwzględnego minimum. Jak okazało się później, wcale nie było to takie trudne, a wdrożone przez nas pomysły każdego dnia dokładają cegiełkę do walki o Ziemię BEZ ŚMIECI.

Zaczęliśmy prozaicznie - segregując śmieci. Wprowadziło to pewien porządek, jednak nie zmniejszyło ilości odpadów. To za mało – stwierdziliśmy. Po każdym tygodniu rosły sterty plastikowych pojemników, foli, worków, siatek po warzywach, kartonów, wszelakich opakowań i skrzynek po owocach, produktów ubocznych. Generowaliśmy odpady plastikowe, wielomateriałowe, styropianowe, papierowe, szklane, no i oczywiście organiczne. Było tego dużo, coraz więcej, obraz rosnącej góry odpadów był przygnębiający.

zerowaste-red.PNG

Po kilku dniowej burzy mózgów  pojawiły się pierwsze pomysły. Postawiliśmy na współpracę z lokalnymi dostawcami których udało się przekonać do ponownego wykorzystania opakowań zbiorczych. Kartony do papierni, folia do recyklingu a pozostałe pojemniki do dostawcy by następnie ponownie wykorzystane wróciły do nas pełne nowych owoców. Góra śmieci topniała.

Zachęceni postępami w oszczędzaniu zasobów planety, postanowiliśmy podnieść poprzeczkę i wprowadzić więcej rozwiązań przyjaznych środowisku.

IMG_3360.jpg

To nasze nowe ekorozwiązanie. Dla  klientów którzy zamówili soki dwa razy dajemy możliwość odesłanie oryginalnych przesyłek wraz z pustymi butelkami na nasz koszt.. Ten przyjazny środowisku pomysł pozwala ponownie wykorzystać materiały użyte do zapakowania, i zabezpieczenia przesłanych soków by następnie ponownie wykorzystać kartony, styropian i szkło.

Co ciekawe nasi klienci bardzo sobie chwalą taką możliwość. Gdyż pozwala im zaoszczędzić czas i środki poświęcone na sortowanie  i usuwanie dodatkowych odpadów. Wysiłek włożony w odesłanie pustych opakowań wynagradzamy darmowym sokiem.

Cały czas przychodzą nam do głowy kolejne pomysły. Ciągle się uczymy i pozwalamy uczyć się innym. Wprowadzane przez nas ekorozwiązania są maleńkim krokiem w niezmordowanej drodze do planety bez śmieci.. Nasze doświadczenia pokazują że współpraca z lokalnymi partnerami przynosi korzyści wszystkim, nie tylko ekonomiczne ale także społeczne. To bardzo cieszy, zwłaszcza jeśli odbywa się to z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Przesyłki zwrotne z pustymi butelkami.

Tłocznia Chocznia na ogólnopolskiej mapie ZERO Waste.

 

Rekomendacją naszych klientów Tłocznia Chocznia trafiła na ogólnopolską mapę podmiotów Zero Waste.

 

Dziękujemy.

mapazerowaste.pl

logotyp zero waste
bottom of page